



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.75 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.5 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 8 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 18.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 18.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Logic Family | 74VHC |
| Logic Level - Low | 0.9 V to 1.65 V |
| Logic Level - High | 2.2 V to 3.85 V |
Stock: 14658
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.28384 | $2.83840 |
| 25 | $0.21117 | $5.27925 |
| 50 | $0.20266 | $10.13300 |
| 100 | $0.19450 | $19.45000 |
| 300 | $0.18666 | $55.99800 |
| 500 | $0.17914 | $89.57000 |
| 1000 | $0.17192 | $171.92000 |
| 3000 | $0.16500 | $495.00000 |
